Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Veličianske ochotnícke divadlo

Ochotnícke divadlo malo vo Veličnej vždy veľkú tradíciu. Hrávali ho rôzne generácie ľudí pre spestrenie kultúrneho života na dedine.

ochotnícke veličnianske divadlo

Prvé zmienky o divadle.

V roku 1911, bol vysvätený vo Veličnej za rímskokatolíckeho kaplána Ignác Grebáč – Orlov. Písal básne, divadelné hry... Práve, keď docvičoval divadelnú hru s Veličianskymi ochotníkmi, ho biskup Párfy za trest za účasť na Martinských augustových oslavách preložil do Smižian. Dňa 7.4.1918 sa zachoval plagát divadelnej hry „Sirota“. Neskôr bola uvedená hra ,Už sú všetci v jednom vreci od Ferka Urbánka.

Organizátormi a nositeľmi kultúry na dedine boli kňazi, učitelia a postupne sa pridávali aj ďalší občania, ktorí chceli hraním divadla stvárniť lásky a túžby ľudí na dedine, prežívanie radostných i smutných chvíľ v ich neľahkom živote.

Ďalším pokračovateľom bol senior Peter Halaša - evanjelický farár, ktorý taktiež napísal a s ochotníkmi nacvičoval rôzne hry. Postupne sa začali nakupovať kulisy, ktoré boli potrebné pre vytvorenie divadelnej scény a ktoré nám slúžia až podnes. Z roku 1928 sa zachoval zápis na starých kulisách, že tieto kulisy zaplatila evanjelická mládež, boli kupované – Újezd u Brna, firma Pepa Máca.

Neskôr prevzal režisérstvo Ján Dudáš. Bol to veľký ochotník a režisér. Jeho prvá naštudovaná hra bola Statky – Zmätky, taktiež zožala veľký úspech. Ešte aj teraz v súčasnosti si naňho, aj na ostatných starších hercov spomínajú. Po roku 1989 akosi divadlo zaspalo, až príchodom nového tisícročia sa znova prebralo.

V roku 2001 pod vedením Ľudmily Smoleňovej vzniklo Revišnianske naivné divadlo, neskôr sa premenovalo na Revišnianske ochotnícke divadlo a tak naviazalo na dávnu tradíciu ochotníckych divadiel vo Veličnej. Prvou hrou bola Jánošík, ďalšie hry: Cirkevná daň, Tri vrecia zemiakov, Ženský zákon.

Po štyroch rokoch režisérsku taktovku prevzala Ľuboslava Jančeková /2005/. Divadlo sa zmenilo na Veličianske ochotnícke divadlo, nakoľko propagujeme obec Veličnú. /kedysi Veľká Ves, župné mesto/

Jej prvá režisérska úspešná hra „Kamenný chodníček“ zožala veľký úspech a Okresné osvetové stredisko súbor odporučilo do celoštátnej súťaže do Trebišova, kde účasť nám priniesla 4. miesto. Za najlepšie stvárnenú ženskú rolu dostala cenu Magda Polčicová. /podotýkam, že my sme len amatéri a že niektoré súbory mali aj profesionálnych hercov, aj ich pripravovali odborníci/

Ďalším oceneným na tomto festivale je cena za rekonštrukciu kulís, ktoré zrenovovala Viera Šaligová, ktorým sa potešili hlavne starší ľudia, ktorým pripomenuli mladosť.

V Dolnom Kubíne za herecké role boli ocenení Vladimír Mriška a Magdaléna Polčicová.

Nasledovali ďalšie úspešné hry po vedením režisérky Ľubky Jančekovej: Krutohlavci /2006/, Páva /2007/, Škriatok /2008/. Ľudia boli nadšení a herci dávali do toho celé srdce.

Súbor sa rozrástol a divadelné role sú obsadzované aj mladými hercami i ďeťmi.

Herci: J. Javorek, M. Polčicová, V. Mriška, J. Mrišková, J. Jurášková, J. Juráška, M. Jurášková, M. Škutová, M. Kluka, M. Buknová, T. Sojková, J. Janček, J. Janček ml., Ľ. Škyvra, R. Škyvrová, M. Zvarová, Š. Vankúš, J. Šaliga, V. Šaligová, J. Šaligová, Z. Šaligová, O. Janťák, M. Vojtasová, O. Lavrík, S. Mokoš ml., L. Removčíková, J. Kramár, J. Čižmárik atď.

V roku 2009 preberá divadlo amatér Ľubomír Škyvra a režíruje hru Bacúchovie dvor, s ktorou vystupujeme aj v Dolnom Kubíne, Nitre aj v okolitých dedinách. Najväčším prekvapením bolo vystúpenie v Dolnom Kubíne, kde prišlo nečakane veľa ľudí, dokonca sa niektorí nedostali ani do sály.

V roku 2010 pod vedením režiséra Ľubomíra Škyvru ďalšia divadelná hra Statky – zmätky, z veľkým úspechom 2 x vypredané v Dolnom Kubíne, aj v okolitých obciach. Začali sme sa informovať o možnosti si zahrať divadlo aj v zahraničí. Táto možnosť sa naskytla a Ján Šaliga sa kontaktoval s predsedníčkou Matice Slovenskej v Rijeke p. Miroslavou Gržiničovou. Sen sa stal skutočnosťou. Dostali sme pozvánku do Chorvátskej Rijeky od predsedníčky MS aj od starostu mesta Pakrac. Pre organizačného vedúceho J. Šaligu nastalo veľa roboty. Kulisy, ktoré sme mali, tie sa nezmestili do autobusu, tak musel vyrobiť nové. Rôzne vybavovačky, propagačný materiál, až po zabezpečenie financií. Hrali sme v Rijeke – Dni Slovenskej kultúry, Deň ústavy Slovenskej republiky v Chorvátsku v krásnej 200 ročnej sále. Pred zahraničnými účastníkmi z 10 štátov sveta mal príhovor k účastníkom festivalu aj náš režisér Ľubko Škyvra, ktorý im priblížil aj históriu Veličnej. V prvý deň v prístave Rijeke bol položený na vodu veniec, na pamiatku Slovákov, ktorí z prístavu odchádzali do Ameriky.

Na tento festival nikdy nezabudneme a všetci sme sa cítili príjemne. Musíme však podotknúť, že bez sponzorov, by sme sa tam nikdy nedostali, za čo im všetkým patrí veľká vďaka.

Ľ. Škyvra v roku 2011 upravil pre Veličianske ochotnícke divadlo hru „Kubo“, v roku 2012 hru „Dedinský Krutáň“, v roku 2013 upravená hra „Ženský zákon“. Všetky tieto hry zožali obrovský úspech medzi divákmi.

Dňa 14.2.2014 sme sa predstavili hrou „Ženský zákon“ v Pelhřimove v Českej republike. Veľké ďakujem patrí Leonardovi Bobčekovi, ktorý nám toto sprostredkoval a umožnil nám zahrať divadlo na takom mieste, kde hrávajú len prvotriedny herci. Poďakoval nám aj starosta Pelhřimova p. Leopold Bambula, spomenul na družobné vzťahy s mestom Dolný Kubín akoby sa pretrhli, ale je teraz rád, že sa to opäť rozvíja. /podotýkam, že za socializmu mala družbu aj PD Veličná, ľudia pozdravovali p. Páltika a Holuba/

Dňa 22.3.2014 sme si pripomínali 100 rokov Veličianskeho ochotníckeho divadla. Medajlón pripravila obec Veličná s Oravským osvetovým strediskom v Dolnom Kubíne.

„Za sto rokov sa vo Veličianskom ochotníckom divadle vystriedalo niekoľko generácií nadšencov," povedal Miroslav Žabenský, riaditeľ Oravského kultúrneho strediska. "Kam prišli, a tých pozvaní bolo za úspešné roky ochotníčenia po kultúrnych domoch po celom regióne veľa, prinášali príbehy z dedinského prostredia. Inscenácie Tajovského, Urbánka, Chalúpku i ďalších v ich podaní stále nezapadli prachom a majú silný odkaz aj pre súčasníka.“

Korene divadelníctva v jednej z najstarších oravských obcí siahajú až pred prvú svetovú vojnu, keď najskôr neorganizovane a od roku 1918 vo vtedajšom Vzdelávacom spolku mládeže ochotníci nacvičovali a uvádzali svoje prvé inscenácie.

„Ich záujem neprerušila ani druhá svetová vojna a s elánom rozdávali radosť i životné osudy svojich postáv z javiska v časoch divadlu naklonených i nepriaznivých,“ zdôraznil Žabenský. Po skončení sa odovzdávali ocenenia od Žilinského samosprávneho kraja – p. Blanára, od Oravského osvetového strediska Dolný Kubín p. Žabenského.

Snom každého režiséra je napísať a zrežírovať vlastnú hru. To sa podarilo aj nášmu režisérovi Ľ. Škyvrovi. Napísal divadelnú hru „Amerika“ na motívy divadelnej hry Ignáca Grebáča Orlova - Až lipa zakvitne. Hra, ktorá sa hrá v podaní hercov Veličianskeho ochotníckeho divadla je z jeho vlastnej kuchyne a zožala najväčší úspech. Preplnené sály sú toho dôkazom, 3 x do prasknutia naplnená divadelná sála Dolnokubínskeho MsKs. Vidieť tu, že ich herecké výkony sa z roka na rok zlepšujú, nuž nie je čo dodať. Toto predstavenie sa oplatí vidieť. /oznam na stránke Dolného Kubína/

Súbor sa venuje klasickej slovenskej dramatickej tvorbe, využíva staré slovenské zvyky, opiera sa o ľudové pesničky. O rekvizity sa stará, alebo ich vyrába Ján Šaliga. Nové košele pre mužov vyšila Zuzka Šaligová.

Všetci členovia sú úzko spätí s obcou Veličná a aj keď nemajú dramatické vzdelanie, snažia sa svojím prístupom a umením baviť ľudí nielen vo Veličnej, na Orave, ale aj po celom Slovensku aj v zahraničí.

Text záverečnej piesne zložil Ľubomír Škyvra, ktorá sa stala hymnou divadla:

Osoby, ktoré sa podieľajú na tejto divadelnej hre: Ľ. Škyvra, J. Šaliga, J.Jurášková, S. Mokoš, V.Šaligová, K.Urbanová, H. Ustaníková, V.Mriška, M.Polčicová, J.Mrišková, Z.Šaligová.

Predstavenie: 2 x Veličná, Istebné, Oravský Podzámok, Párnica, Jasenová, Vyšný Kubín, Oravská Poruba, 3 x Dolný Kubín, Nižná, Pokryváč, Dlhá nad Oravou, Mojmírovce – Nitra, Trstená, Ľubela /Ľubelafest 2015/, Bziny, Terchová, Lúčky, Lokca, Dolný Kubín, Oravská Jasenica, Hruštín, Tvrdošín, Lúčky, Oravský Biely Potok.....

Na záver chcem poďakovať Obecnému úradu Veličná p. starostovi Ing. Danielovi Laurovi, aj predchádzajúcemu starostovi JUDr. Antonovi Buknovi, starým aj novým poslancom za priazeň, za poskytnutú peňažnú pomoc, taktiež veľké ďakujem patrí všetkým sponzorom, ktorí nám fandia, ktorí nás podporujú, ktorí nám žičia a prajú úspech. Je to pre nás veľké povzbudenie do ďalšej práce, že to, čo robíme je správne.

Ak práca nie je pretkaná láskou, je zbytočná!               /citát Matky Terezy/

Text : Viera Šaligová, Ľubomír Škyvra


 
ÚvodÚvodná stránka